Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Multi |
| Main Material | Wool |
| Composition | 100% Wool |
| Product dimension | L11,5xH12xW4 cm, Set of 2 |
| Bleaching | No |
| Colour finish | Yarn Dyed |
| Dry Clean | No |
| Drying | No |
| Fire retardant | No |
| Ironing | No |
| Other Specifications | Jutestring attached for hanging the ornaments. Lenght of jutestring approx. 7-8 cm |
| Product Finish | Felted |
| Washing Instruction | Spot clean only |
| EAN Code | 5711173327027 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--a5U6Sfq5--/kpwjiuoplzukzc5szrl7.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--y_6seOJH--/ege07j6pwjjnqdomn8kb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061101
Monty Ornament, Multi, Wool
L11,5xH12xW4 cm, Set of 2
RRP
€ 29,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Monty Ornament by Bloomingville is a set of 2 Christmas ornaments in brown wool with a felted finish. Each ornament is shaped as a playful dog dressed in a red outfit with white trim, and one figure is detailed with antlers and small light accents. A jutestring is attached for hanging.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Multi |
| Main Material | Wool |
| Composition | 100% Wool |
| Product dimension | L11,5xH12xW4 cm, Set of 2 |
| Bleaching | No |
| Colour finish | Yarn Dyed |
| Dry Clean | No |
| Drying | No |
| Fire retardant | No |
| Ironing | No |
| Other Specifications | Jutestring attached for hanging the ornaments. Lenght of jutestring approx. 7-8 cm |
| Product Finish | Felted |
| Washing Instruction | Spot clean only |
| EAN Code | 5711173327027 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--a5U6Sfq5--/kpwjiuoplzukzc5szrl7.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--y_6seOJH--/ege07j6pwjjnqdomn8kb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products








