Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7,5xH9 cm, Set of 4 |
| Content ml. | 150 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173347995 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--nx8ylpqm--/ndto5buu0x6izwoxu5yv.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072580
Ewan Cup, Multi, Stoneware
D7,5xH9 cm, Set of 4
RRP
€ 34,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Ewan Cup by Bloomingville is a set of 4 stoneware cups finished with a reactive glaze. The surface features a subtle speckled pattern and a horizontal ridge that adds a structured detail. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7,5xH9 cm, Set of 4 |
| Content ml. | 150 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173347995 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--nx8ylpqm--/ndto5buu0x6izwoxu5yv.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down












