Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D17,5xH5,5 cm |
| Content ml. | 750 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173253777 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--O2qgm-Fj--/rbveglmkounocu5qv0f8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--JbyJiCRX--/pzyeugurpw8ylobfz79s.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82046915
Jules Bowl, Blue, Stoneware
D17,5xH5,5 cm
RRP
€ 28,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Jules Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze. It is decorated with an abstract pattern in blue tones, featuring a large dark blue section sweeping across one side. Due to the nature of the glaze and the handcrafted item, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D17,5xH5,5 cm |
| Content ml. | 750 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173253777 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--O2qgm-Fj--/rbveglmkounocu5qv0f8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--JbyJiCRX--/pzyeugurpw8ylobfz79s.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




















