Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D6,5xH3 cm |
| Content ml. | 35 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173301430 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Fhcebzzn--/vbdzy4s11r7cs6tmiqeo.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--C4vaP-_M--/mycrxfwookhlqet7rf22.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82057701
Maple Bowl, Brown, Stoneware
D6,5xH3 cm
RRP
€ 8,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Maple Bowl by Creative Collection is made of stoneware and features a brown surface with a decal print and painted details. The bowl is decorated with a geometric pattern on the inside and a floral vine motif on the outside, creating a clear contrast between the two surfaces. Color intensity may vary from item to item, giving subtle differences in tones.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D6,5xH3 cm |
| Content ml. | 35 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173301430 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Fhcebzzn--/vbdzy4s11r7cs6tmiqeo.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--C4vaP-_M--/mycrxfwookhlqet7rf22.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products











