Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH8 cm |
| Content ml. | 195 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320950 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ifIwJJt5--/cgzuz9r9wm27aovu9sgz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--pae9ub1j--/i3bh4w7m5aw5vtplxqme.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060640
Paula Cup, Green, Stoneware
D7xH8 cm
RRP
€ 8,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Cup by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze. It appears in a soft white tone with a green band that blends gently into the surface, creating a subtle transition. The uneven lower edge of the band adds a distinctive touch. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH8 cm |
| Content ml. | 195 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320950 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ifIwJJt5--/cgzuz9r9wm27aovu9sgz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--pae9ub1j--/i3bh4w7m5aw5vtplxqme.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



























