Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 99% Stoneware, 1% Silicone |
| Product dimension | D11xH12 cm |
| Content ml. | 350 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Oven safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Product Finish | Handpainted decoration, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique. With siliconeband for tighter closure |
| EAN Code | 5711173347636 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Eo1X72_P--/twxoj7koiphypoxbt4bp.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82062660
Biona Jar w/Lid, Multi, Stoneware
D11xH12 cm
RRP
€ 51,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Biona Jar w/Lid by Bloomingville appears in white, decorated with blue and yellow tones in a geometric pattern, and the lid is topped with a stylized bird figure. The decoration may vary slightly in pattern and color intensity, making each piece distinct. A silicone band ensures a tighter closure.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 99% Stoneware, 1% Silicone |
| Product dimension | D11xH12 cm |
| Content ml. | 350 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Oven safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Product Finish | Handpainted decoration, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique. With siliconeband for tighter closure |
| EAN Code | 5711173347636 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Eo1X72_P--/twxoj7koiphypoxbt4bp.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down







