Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Vintage in Bloom |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D4,5xH6 cm |
| Content ml. | 28 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173342099 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--B2yohky0--/ulacrpcav7t1gibrmj0j.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s---Nnp3qe3--/nzqpkz0hnczs7ufjadh0.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061926
Latina Egg Cup, Green, Stoneware
D4,5xH6 cm
RRP
€ 6,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Egg Cup by Bloomingville is made of stoneware and finished with a solid colored glaze. It appears in a dark green tone with a glossy surface. The compact shape is detailed with raised vertical ridges, giving it a structured look. Due to the glaze and the item being handcrafted, slight color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Vintage in Bloom |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D4,5xH6 cm |
| Content ml. | 28 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173342099 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--B2yohky0--/ulacrpcav7t1gibrmj0j.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s---Nnp3qe3--/nzqpkz0hnczs7ufjadh0.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products






















