Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Black |
| Main Material | Rubberwood |
| Composition | 100% Rubberwood |
| Product dimension | D6,5xH21 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 45 ml each |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Mill of stainless steel and porcelain |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Stained |
| EAN Code | 5711173340965 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--csCbKfDw--/r8wgwdhniggqr6j20jie.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--WILE_I4R--/n9uzsokjwle6dlzzvobx.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061968
Martim Salt & Pepper Mill, Black, Rubberwood
D6,5xH21 cm, Set of 2
RRP
€ 74,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Martim Salt & Pepper Mill by Bloomingville is a set of 2 made of rubberwood. Each mill has a black stained finish with a matte surface and is engraved with the letters S and P on top. The mills feature a circular ring-shaped top and are equipped with a mill of stainless steel and porcelain. The product is made of natural materials - small variations may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Black |
| Main Material | Rubberwood |
| Composition | 100% Rubberwood |
| Product dimension | D6,5xH21 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 45 ml each |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Mill of stainless steel and porcelain |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Stained |
| EAN Code | 5711173340965 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--csCbKfDw--/r8wgwdhniggqr6j20jie.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--WILE_I4R--/n9uzsokjwle6dlzzvobx.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products








