Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D10,5xH10 cm |
| Content ml. | 435 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173349272 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--RA188Bai--/hcn0uxman1blmqegqudy.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--OOTniB0q--/elabb1pi334fcxtoly7b.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072461
Paula Milk Jug, Rose, Stoneware
D10,5xH10 cm
RRP
€ 23,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Milk Jug by Bloomingville is made of stoneware in a soft rose tone. It is finished with a reactive glaze and detailed with a speckled, textured band that creates a subtle contrast to the smooth upper surface. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D10,5xH10 cm |
| Content ml. | 435 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173349272 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--RA188Bai--/hcn0uxman1blmqegqudy.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--OOTniB0q--/elabb1pi334fcxtoly7b.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products


















