Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D5xH6 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 5 ml each |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173338290 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--HZZVA0rh--/mce7dsdzydm2ht80reyw.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--37vLyxv2--/oqmyswt1zohdlj8e1sxu.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82062740
Paula Salt & Pepper Shaker Set, Grey, Stoneware
D5xH6 cm, Set of 2
RRP
€ 18,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Salt & Pepper Shaker Set by Bloomingville is a set of 2 made of stoneware. Finished with a reactive glaze in grey, the surface shows soft transitions with subtle brown and blue tones and a vertical flowing effect around the sides. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D5xH6 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 5 ml each |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173338290 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--HZZVA0rh--/mce7dsdzydm2ht80reyw.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--37vLyxv2--/oqmyswt1zohdlj8e1sxu.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



















