Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Nature |
| Main Material | Linen |
| Composition | Linen, Iron |
| Product dimension | D28xH120 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | 2 x E27 |
| Bulb type | Ordinary and LED |
| Bulb wattage | Max 2 * 40W / 5W LED / 9W CFL |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--AoMSsPNY--/tcmf4butfverzpaytbfg.pdf |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | No |
| Cord colour | Clear |
| Cord length cm. | 180 cm |
| Cord material | Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Shade size cm. | Dia 28 x H70 cm |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173334711 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--I8unACAx--/v7ftkl6vfchmgyw7hkom.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--FPk_fArr--/hxhg5qyv60if3mfgagpg.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82068148
Emmie Floor Lamp, Nature, Linen
D28xH120 cm
RRP
€ 269,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Emmie Floor Lamp by Bloomingville is a tall floor lamp with a slim silhouette and a wider upper section that gives it a balanced, sculptural look. The beige linen shade creates a soft and uniform expression, complemented by a simple iron structure that keeps the design minimal and refined.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Nature |
| Main Material | Linen |
| Composition | Linen, Iron |
| Product dimension | D28xH120 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | 2 x E27 |
| Bulb type | Ordinary and LED |
| Bulb wattage | Max 2 * 40W / 5W LED / 9W CFL |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--AoMSsPNY--/tcmf4butfverzpaytbfg.pdf |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | No |
| Cord colour | Clear |
| Cord length cm. | 180 cm |
| Cord material | Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Shade size cm. | Dia 28 x H70 cm |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173334711 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--I8unACAx--/v7ftkl6vfchmgyw7hkom.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--FPk_fArr--/hxhg5qyv60if3mfgagpg.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







