Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Cottage |
| Colour | Nature |
| Main Material | Rattan |
| Composition | Rattan, Iron, Rubberwood |
| Product dimension | D40xH160 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Type A |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | LED And Energy Saver |
| Bulb wattage | Max 40W / LED 5W/ CFL 9W |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| CE Approved | Yes |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | No |
| Cord colour | Clear |
| Cord length cm. | 200 |
| Cord material | Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Shade size cm. | L33xW35,5xH40,6 cm |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173220793 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--vGXRBrXc--/qseh0hh8rxdbh2f9cum1.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--e-rr_i7r--/b7opfu5fi2nv2xpnbjfb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82044388
Kakasi Floor Lamp, Nature, Rattan
D40xH160 cm
RRP
€ 319,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Kakasi Floor Lamp by Creative Collection is made of rattan and features a woven shade. The beige tone with subtle brown nuances highlights the textured surface and gives the lamp a warm appearance. The product is made of natural materials - small variations may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Cottage |
| Colour | Nature |
| Main Material | Rattan |
| Composition | Rattan, Iron, Rubberwood |
| Product dimension | D40xH160 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Type A |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | LED And Energy Saver |
| Bulb wattage | Max 40W / LED 5W/ CFL 9W |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| CE Approved | Yes |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | No |
| Cord colour | Clear |
| Cord length cm. | 200 |
| Cord material | Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Shade size cm. | L33xW35,5xH40,6 cm |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173220793 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--vGXRBrXc--/qseh0hh8rxdbh2f9cum1.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--e-rr_i7r--/b7opfu5fi2nv2xpnbjfb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







