Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Bamboo |
| Composition | 100% Bamboo |
| Product dimension | D25xH65 cm |
| Bulb energy class | All |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | Energy Saver |
| Bulb wattage | Max 40W |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--38eWTTiQ--/te5qke3d7ot1yotw9fuf.pdf |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 200 |
| Cord material | Fabric |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | Variations may occur due to materials |
| Shade size cm. | 24xH65 |
| Switch | No |
| EAN Code | 5711173046058 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--1SJ_1bxU--/le9qfci1x12moitphgvi.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_pmYBkW6--/hpspepmjdvwht7zgzmky.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
906001
Evert Pendant Lamp, Nature, Bamboo
D25xH65 cm
RRP
€ 185,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Evert Pendant Lamp by Bloomingville is made of bamboo and features an elongated shade in beige with an open woven pattern that allows light to pass through and create a soft effect. The light and airy design highlights the texture of the material and adds character to the room. The product is made of natural materials - small variations may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Bamboo |
| Composition | 100% Bamboo |
| Product dimension | D25xH65 cm |
| Bulb energy class | All |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | Energy Saver |
| Bulb wattage | Max 40W |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--38eWTTiQ--/te5qke3d7ot1yotw9fuf.pdf |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 200 |
| Cord material | Fabric |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | No |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | Variations may occur due to materials |
| Shade size cm. | 24xH65 |
| Switch | No |
| EAN Code | 5711173046058 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--1SJ_1bxU--/le9qfci1x12moitphgvi.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_pmYBkW6--/hpspepmjdvwht7zgzmky.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







