Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14xH19,5 cm |
| Content ml. | 900 ml |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Oven safe | No |
| Product Finish | With silicone seal for soft close, due to uneven handcrafted look, tight close can not be guaranteed |
| EAN Code | 5711173329038 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--f12Khzfp--/x9mncr8kmsyvjopncsry.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061250
Feast Jar w/Lid, Multi, Stoneware
D14xH19,5 cm
RRP
€ 37,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Feast Jar w/Lid by Bloomingville is a decorative stoneware jar in blue, designed with a festive nutcracker motif. The glossy surface highlights the figurative face with a distinctive black curled mustache. The lid is fitted with a silicone seal for a soft close; due to the uneven look, a tight seal cannot be guaranteed.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14xH19,5 cm |
| Content ml. | 900 ml |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Oven safe | No |
| Product Finish | With silicone seal for soft close, due to uneven handcrafted look, tight close can not be guaranteed |
| EAN Code | 5711173329038 |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--f12Khzfp--/x9mncr8kmsyvjopncsry.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










