Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7,5 cm |
| Content ml. | 290 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Mix of stamped and handpainted deco, expressions will vary from item to item |
| EAN Code | 5711173345021 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--W6iyaVcW--/viclj2a2ohs4g7t0jyu6.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--kAoWbmto--/cctnydfnr731b1zanq9h.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82069258
Joshua Cup, Multi, Stoneware
D9,5xH7,5 cm
RRP
€ 22,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Joshua Cup by Creative Collection shows a beige base decorated with a rooster surrounded by floral motifs in green and orange tones. The mix of stamped and painted decoration gives each cup slight variations. A large rounded handle is detailed with a painted feather motif, adding character to the design.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7,5 cm |
| Content ml. | 290 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Mix of stamped and handpainted deco, expressions will vary from item to item |
| EAN Code | 5711173345021 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--W6iyaVcW--/viclj2a2ohs4g7t0jyu6.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--kAoWbmto--/cctnydfnr731b1zanq9h.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down








