Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319916 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ZnTLLzjT--/nzlhb3jnp4urkmvewdc8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--crSECd5v--/tfi7swyxssnazwnbyfsq.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060594
Latina Bowl, Rose, Stoneware
D9xH5 cm
RRP
€ 5,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Bowl by Bloomingville is made of stoneware in a soft rose shade. The bowl is finished with a solid colored glaze and detailed with evenly spaced vertical grooves around the exterior, adding subtle texture to its simple and muted look. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319916 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ZnTLLzjT--/nzlhb3jnp4urkmvewdc8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--crSECd5v--/tfi7swyxssnazwnbyfsq.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products






















