Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319855 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--I4uZ29T5--/hdox6z8hw3dpqgd75o1x.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--nQ_p26RY--/tdipzozezw995v1ngc9y.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060588
Latina Cup, Rose, Stoneware
D8,5xH8,5 cm
RRP
€ 9,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Cup by Bloomingville is a rose colored stoneware cup with a solid colored glaze. The surface is detailed with vertical fluted ridges, adding subtle texture to the soft, muted appearance. Due to the nature of the glaze and the handcrafted item, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Rose |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319855 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--I4uZ29T5--/hdox6z8hw3dpqgd75o1x.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--nQ_p26RY--/tdipzozezw995v1ngc9y.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products























