Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Yellow |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319848 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--mTup1YmL--/zgvqyifbtk1fu4j2vfiu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--GNiH-5Pv--/yocqecx6vixzey7s3umf.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060587
Latina Cup, Yellow, Stoneware
D8,5xH8,5 cm
RRP
€ 9,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Cup by Bloomingville is a yellow cup in stoneware with a solid colored glaze. The surface is detailed with vertical fluted ridges that add a structured look, while the glossy finish enhances the warm tone. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Yellow |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319848 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--mTup1YmL--/zgvqyifbtk1fu4j2vfiu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--GNiH-5Pv--/yocqecx6vixzey7s3umf.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



















