Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173320004 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--4NF3TjsI--/f6z9qh1euyfaiilomhfm.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--1b9TYt7G--/k5w7hh2b6xd2leou2zpx.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060603
Latina Cup, Blue, Stoneware
D8,5xH8,5 cm
RRP
€ 9,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Cup by Bloomingville is made of stoneware with a solid colored glaze in light blue. The exterior is detailed with evenly spaced vertical ridges, giving the cup a subtle textured look. Due to the glaze and production process, slight color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173320004 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--4NF3TjsI--/f6z9qh1euyfaiilomhfm.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--1b9TYt7G--/k5w7hh2b6xd2leou2zpx.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




























