Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on reactive glaze, variations in color intensity and expression will occur and forms part of the uniqueness of the individual item |
| EAN Code | 5711173332564 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--zEFC7Xue--/rrazhlc8kzxotyzsgmzv.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Wa7LlLqz--/od3myk9sniroqc15drdi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82062471
Oculus Cup, Multi, Stoneware
D9,5xH7 cm, Set of 2
RRP
€ 28,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Oculus Cup by Bloomingville is a set of 2 cups in stoneware. Each cup is decorated with an eye motif on the inside and a wavy band around the exterior, combined with a handpainted decoration on reactive glaze. Variations in color intensity and expression will occur and form part of the character of each piece.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7 cm, Set of 2 |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on reactive glaze, variations in color intensity and expression will occur and forms part of the uniqueness of the individual item |
| EAN Code | 5711173332564 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--zEFC7Xue--/rrazhlc8kzxotyzsgmzv.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Wa7LlLqz--/od3myk9sniroqc15drdi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







