Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L32xH7,5xW20 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173245192 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--_ONR4bnQ--/pxjva6pkzw41njwsxdtu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--WlDNAJCE--/anocadlsidp22qzrfxxe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82046927
Sandrine Bowl, Blue, Stoneware
L32xH7,5xW20 cm
RRP
€ 39,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Sandrine Bowl by Bloomingville is made of stoneware in a light blue tone with a darker blue rim. The reactive glaze creates subtle variations in the surface, giving the bowl a soft and muted appearance. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L32xH7,5xW20 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173245192 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--_ONR4bnQ--/pxjva6pkzw41njwsxdtu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--WlDNAJCE--/anocadlsidp22qzrfxxe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




















