Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L25,5xH6,5xW16,5 cm |
| Content ml. | 1150 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173264872 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--CUtDlF5n--/gds8ljjaapbkbshcfduo.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--NE0E-mpI--/wrw7pf7yhhbkhfxkdh3g.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82046928
Sandrine Bowl, Blue, Stoneware
L25,5xH6,5xW16,5 cm
RRP
€ 36,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Sandrine Bowl by Bloomingville is made of stoneware with a reactive glaze in light blue. The surface has a lightly speckled look with a soft sheen, detailed with a dark blue rim that frames the edge. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L25,5xH6,5xW16,5 cm |
| Content ml. | 1150 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173264872 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--CUtDlF5n--/gds8ljjaapbkbshcfduo.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--NE0E-mpI--/wrw7pf7yhhbkhfxkdh3g.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




















